Cordyceps – čo to vlastne je a aké má účinky?

Cordyceps - čo to vlastne je a aké má účinky?
4019 zobrazení27.7. 2022 Zuzka

Ak patríte k milovníkom alebo odborníkom čínskej medicíny, je veľmi možné, že Cordyceps, tiež nazývaný „Húsenica čínska“ či „Himalájske zlato“ už dobre poznáte. Ak však patríte k druhej skupine, ktorá ešte netuší o čo ide, v tomto článku sa všetko dôležité o Cordycepse dozviete. Liečivé huby sú známe už tisícky rokov pre svoje liečivé účinky pri rôznych chorobách. A práve k nim sa radí aj parazitická huba Cordyceps.

O čo vlastne ide?

Liečivá huba z čínskej medicíny

Cordyceps patrí ku triede vreckatých húb. Tie sú tvorené jednobunkovou stielkou alebo vláknitým podhubím a vytvárajú vrecká, kde sa nachádzajú ich haploidné spóry (ktorými sa rozmnožujú). Poznáme vyše 600 druhov Cordycepsu, z čoho väčšina sa radí k endoparazitom. To znamená, že huba parazituje vo vnútri tiel hmyzu alebo článkonožcov. Konkrétne Húsenica čínska najviac parazituje na larvách motýľov, ktorých tkanivá sú postupne nahradené tými hubovými. Pochádza z Ázie a jeho účinky boli bohato popísané už v starej čínskej a tibetskej medicíne. Darí sa mu v chladnom, vlhkom a trávnatom prostredí Himalájí rozprestierajúcich sa na Tibetskej plošine.

Cordyceps - čo to vlastne je a aké má účinky?

Zombie parazit

V zimnom období huba napadne mozog larvy a „prikáže“ jej vyplaziť sa na povrch hliny. Tam huba vyrastie z hlavy larvy a nad zemou vytvorí spóry, ktorými sa rozmnožuje a napadne ďalšie larvy. V čase okolo apríla a mája larvy pomaly zomierajú a hubu je možné spozorovať nízko nad zemou. Toto obdobie sa nazýva aj sezóna „húsenicovej huby“. Zberači Cordycepsu dôkladne prehľadávajú povrch zeme a opatrne vykopávajú hubu vrastenú do larvy. Cena divo rastúceho Cordycepsu sa šplhá veľmi vysoko a jeho zber je náročný kvôli jeho malej veľkosti. V roku 2017 sa kilo Cordycepsu predávalo v Pekingu za 140 000 amerických dolárov (1).

Posledné roky sa výskyt Cordycepsu v prírode výrazne znížil. Štúdie spájajú túto skutočnosť s klimatickou zmenou a teplejšími zimami, kedy sa hube nedarí tak dobre ako v chladnom počasí. Ďalším dôvodom je nadmerný dopyt a zber (2). Práve preto sa dnes Cordyceps na medicínske použitie kultivuje už aj v laboratóriách na rôznych roztokoch obsahujúcich živiny, na larvách priadky morušovej alebo na obilných zrnách.

Cordyceps a jeho liečivé účinky

Všeliek z Himalájí

Cordyceps má hlboké korene v tradičnej čínskej medicíne. Podľa tradičných liečiteľov a obyvateľov severoindického štátu Sikkim je Cordyceps odporúčaný na všetky choroby, pričom najsilnejšie účinky má na dlhovekosť, libido, únavu, choroby pečene a obličiek. V Nepále sa mu pripisovali taktiež pozitívne účinky pri liečení hnačiek, bolesti hlavy, kašľa a reumy.

Novodobé štúdie potvrdili pozitívne účinky Cordycepsu a produktov z neho na pečeň, obličky, kardiovaskulárny, respiračný nervový, imunologický či pohlavný systém. Zároveň, Cordyceps preukázal vysoký obsah antioxidantov, nenasýtených mastných kyselín, množstvo živín vrátane esenciálnych olejov, vitamínov B1, B2, B12 a K, sacharidov ale aj bielkovín, sterolov a nukleozidov. Veľa štúdií taktiež potvrdilo jeho antibakteriálne, anti-mykotické, protizápalové, anti-diabetické, proti-rakovinotvorné, prosexuálne, imunomodulárne, a anti-HIV účinky (3).

Uvádza sa, že zlepšuje fyzickú výdrž a preto je vhodný pre starších ľudí a športovcov. Tiež má dlhú históriu v liečení obličkových a pečeňových chorôb, bronchitídy, astmy, tuberkulózy a iných respiračných ochorení. Čo sa týka kardiovaskulárnych ochorení, Cordyceps pomáha znižovať krvný tlak. Štúdie tiež poukázali na zlepšenie výkonu srdca až o 60% pri užívaní Cordycepsu pri chorobách s poruchami fungovania srdca. Navyše znižuje krvnú viskozitu a tak predchádza vzniku infarktu. Za zmienku stojí jeho aktívna zložka cordycepin ktorý reaguje s rôznymi biologickými a biochemickými procesmi ako napríklad tvorba DNA a RNA (3).

Cordyceps - čo to vlastne je a aké má účinky?

Lekárske odporúčania

Vo všeobecnosti, je Cordyceps považovaný za bezpečnú netoxickú hubu. Čo sa týka nežiadúcich účinkov, boli spozorované napríklad hnačka, nevoľnosť, sucho v ústach, alebo alergická reakcia. Neodporúča sa užívať pacientom trpiacim autoimunitnými ochoreniami (reumatoidná artritída, systémový lupus, skleróza multiplex), ľuďom s intoleranciou alebo alergiou na huby a taktiež tehotným a dojčiacim ženám kvôli ešte nedostatočnému výskumu (3). Rovnako je nevhodné Cordyceps užívať pri akútnych problémoch (napr. horúčka, hnačka alebo zápal) (1). Pred začatím užívania huby, je dôležité poradiť sa so svojim lekárom pretože môže zle pôsobiť v kombinácií s inými užívanými liekmi.

Zdroje:
(1) Cordyceps, Housenice (video) Lekarnik.online https://www.youtube.com/watch?v=umnXxaFC_Fk
(2) Panda A. K. and Swain K. CH. (2011). Traditional uses and medicial potential of Cordyceps sinensis of Sikkim. NCBI. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3121254/
(3) Tuli, H. S. et al. (2013) Pharmacological and therapeutic potential of Cordyceps with special reference to Cordycepin. 3 Biotech. [Online] 4 (1), 1–12. https://link-springer-com.ezproxy.is.ed.ac.uk/article/10.1007/s13205-013-0121-9

Cordyceps v článku

Ďalšie články