Endokanabinoidný systém a jeho receptory – akú úlohu majú v našom tele?

kfl blog endokanabinoidny system a jeho receptory
209 zobrazení16.7. 2024 Zuzka

Endokanabinoidný systém (ECS) bol objavený len pred niekoľkými dekádami, avšak hneď sa stal predmetom intenzívneho výskumu pre jeho zásadnú úlohu v regulácii rôznych fyziologických procesov. Tento sofistikovaný signalizačný systém je základným mechanizmom, cez ktorý kanabinoidy interagujú s naším telom. Skladá sa z troch hlavných komponentov: kanabinoidných receptorov, endokanabinoidov a enzýmov zodpovedných za ich syntézu a degradáciu. V tomto článku sa bližšie pozrieme práve na kanabinoidné receptory a akú úlohu majú v našom tele. Ak sa chcete dozvedieť viac o endokanabinoidoch, prečítajte si tento článok ECS a kanabinoidy.

Čo sú kanabinoidné receptory?

Receptory si môžeme predstaviť ako zámok, do ktorého pasuje len určitý kľúč. Nachádzajú sa na bunkovej stene a komunikujú s bunkou o tom, čo sa deje na jej vonkajšej strane. Ak sa na receptor naviaže častica, ktorá zapadá do špecifického tvaru daného receptoru, môžu nastať dve situácie. Prvá je, že sa bunka aktivuje a začne reagovať. Druhá je, že častica nie je reaktívna, ale bráni inej aktívnej častici, aby sa naviazala na tento receptor a tak zabraňuje akémukoľvek efektu na bunku a naše telo.

Kanabinoidné receptory sú roztrúsené po celom našom tele a majú pod kontrolou náš pohyb, pamäť, spánkový cyklus, reguláciu telesnej teploty, apetít, ale taktiež aj našu schopnosť vnímať bolesť. Niektoré zo štúdií endokanabinoidnému systému tiež prikladajú dôležitú úlohu v imunitnom systéme.

Aké endokanabinoidné receptory máme v tele?

Čo sa týka kanabinoidných receptorov v našom tele, sú známe dva základné CB1 a CB2 receptory, ktoré sú dopĺňané aj o iné G-proteínové receptory (GPR) ako napríklad GPR55, GPR18 alebo GPR35.

CB1 receptory

CB1 receptory sú predovšetkým rozmiestnené v mozgu a mieche a ovplyvňujú tak emócie, učenie, pamäť, pohyb, bolesť, trávenie alebo imunitný systém. Vieme ich však nájsť aj v iných orgánoch, ako napríklad v koži. Tvoria najväčšiu podskupinu G-proteínových receptorov v mozgu popri receptoroch dopamínu alebo sérotonínu.

CB2 receptory

CB2 receptory sú predovšetkým umiestnené v bunkách imunitného systému a na neurónoch. Veľa z týchto buniek podporuje tvorbu cytokínu, ktorý ovplyvňuje imunitný systém. Kanabinoidy tak vedia znížiť zápal vďaka potláčaniu imunitného systému.

GPR receptory

Nadmerná stimulácia receptoru GPR55 sa v štúdiách spája s osteoporózou alebo rakovinou. Aktivácia receptoru GPR18 sa spája s reguláciou krvného tlaku a receptor GPR35 by mohol súvisieť s metabolickými chorobami, ako sú cukrovka, vysoký krvný tlak, astma, bolesť alebo syndróm dráždivého čreva.

Prečo by sme sa mali o náš endokanabinoidný systém zaujímať?

Nové výskumy ukazujú, že endokanabinoidy a ich receptory môžu byť kľúčovým komponentom pri rôznych chorobách. Napríklad, niektoré štúdie na zvieratách ukázali súvislosť medzi obezitou a nadmernou produkciou endokanabinoidov, čo následne spôsobilo nadmernú reakciu kanabinoidných receptorov a nepravidelný pocit hladu ako aj nevyváženú inzulínovú aktivitu. Ďalšia zo štúdií hovorí o súvise medzi fibromyalgiou, teda zvýšenou senzitivitou na bolesť, a kanabinoidmi. Avšak na vytvorenie záverov je potrebných viac dôkladných štúdií.

Štúdia z roku 2011 hovorí, že zmena v množstve prítomných endokanabinoidov a CB2 receptorov bola spozorovaná pri takmer každej chorobe vrátane kardiovaskulárnych ochorení, chorôb pečene, obličiek, kostí, kože, autoimunitných ochorení, rakoviny, chronickej bolesti, pľúcnych ťažkostí, nervových chorôb a žalúdočných problémov. Je preto nevyhnutné pokračovať vo výskume endokanabinoidného systému, aby sme lepšie pochopili jeho potenciál v medicíne.

Endokanabinoidný systém je fascinujúci a stále nie úplne preskúmaný mechanizmus, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v regulácii mnohých fyziologických procesov v našom tele. Pochopenie a využitie tohto systému môže viesť k revolučným prístupom v liečbe rôznych ochorení, zlepšeniu celkového zdravia a podpore nášho každodenného fungovania. Kanabinoidné produkty, ktoré interagujú s ECS, predstavujú potenciálne riešenie pre tých, ktorí hľadajú prirodzené a efektívne metódy na zlepšenie svojho zdravia a pohody.

Zdroje:

Informácie z článku sú z knihy:

Wilson, J. (2020). Curious About Cannabis: A scientific Introduction to Controversial Plant (Second Edition). Kapitola 15. “Meet Your Endocannabinoid System”

V knihe sú spomenuté konkrétne štúdie, o ktorých článok hovorí.

Ďalšie články